Organizasyonlar ve Fuarlar


Basın Bültenleri


E-Bülten Üyeliği


Haberler


Köşe Yazıları


Takvim

Postit


DÖVİZ KURLARI
Döviz bilgileri güncellenmektedir.
TAKVİM
Eylül
19
2021


BASIN ODASI > HABERLER


Güvenilir Gıdaya Sivil Toplumdan Yakın Takip

İddialı projeleriyle güvenilir gıda konusunda öncü olmayı hedefleyen Uluslararası Güvenilir Gıda Derneği (UGGD), güvenilir gıda konusunda titizlik gösteren firmaları da ödüllendirecek. Uluslararası Güvenilir Gıda Derneği (UGGD) Başkanı Kadir Gürbüz, dernek olarak Türkiye’de güvenilir gıda bilincinin geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapmak istediklerine dikkat çekerek, “Üretimden tüketime yön verici, organize edici, yaygınlaştırıcı faaliyetlerde bulunmak suretiyle insan sağlığının korunmasını hedefliyoruz.” dedi.

Sivil toplum kuruluşlarının bilinçlenmede etkisi büyük
Nüfusu hızla artan dünyada birçok toplum gıdaya ulaşmakta zorluk yaşarken, Türkiye bu konuda dünyanın şanslı ülkeleri arasında yer alıyor. Gıda konusunda kendi kendine yeten ülkeler arasında yer alan Türkiye’de vatandaşlar güvenilir gıda konusunda bilinçleniyor. Tüketiciler, sofralarında genetiği ile oynanmış, sağlıksız gıdalar yerine tarladan çatala kadar menşei, üretim aşamaları belli ürünleri görmek istiyor. Firmalar bu konuda kendilerini geliştirirken; sivil toplum kuruluşları da firmaları ürünlerinin güvenilirliği konusunda yakın takibe alıyor. Güvenilir gıdayı kendine görev edinen Uluslararası Güvenilir Gıda Derneği (UGGD) de bu alandaki boşluğu doldurma konusunda iddialı.


Tüketici güvenilir gıda konusunda bilinçlendirilecek
Dernek olarak, gıda, hayvancılık, tarım, gastronomi (insanın beslenmesiyle ilgili olan herşeyin sistematik olarak incelenmesi), eğitim, araştırma alanlarında faaliyet göstereceklerini vurgulayan UGGD Başkanı Gürbüz, “Kaliteyle bütünleşmiş bir güvenilir gıda kavramının üretimden tüketime tüm toplumda benimsenmesi çok önemli. Bu konuların sürekli gündemde tutulması ve yaygınlaştırılması gerekiyor." diye konuştu. Gıda ile doğrudan veya dolaylı konularda kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapacaklarını hatırlatan Gürbüz, "Güvenilir ürün ve hizmetlerin talep edilmesini sağlayacağız. Güvenilir gıda konusunda ilgili kurum ve kuruluşlarla ortaklaşa çalışmalar yaparak gıda güvenilirliğini ihlal eden, insan sağlığını hiçe sayan firmaları tespit edip ilgili kurum ve kuruluşlara sunacağımız raporla gerekli ceza ve yaptırımların uygulanmasını sağlamaya çalışacağız. Gıda ve ihtiyaç maddeleri ile sağlıkta ve temizlikte kullanılan maddeler üzerine çalışmaları olanların, proje sunanların ya da üretimde bulunmak isteyenlerin, güçlerini birleştirerek hizmet çerçevesini yaygınlaştırmaları ve etkinleştirmeleri konusunda çalışmalar yürüteceğiz. Bireyin ve toplumun ‘helal rızık, hakça kazanç, temiz beslenme, sağlıklı yaşama’ istek ve ihtiyacı bakımından bilinçlenmesine karşı duran, engel oluşturan kişi, kurum ve kuruluşların çaba ve çalışmalarını deşifre ederek kamuoyunun bilgisine sunacağız. Bu tür çaba ve çalışmalardan birey ve toplumun korunmasına katkıda bulunmak için her alanda aydınlatıcı ve uyarıcı hizmetler vererek, bu tür hizmetleri verenlere yardımcı olacak ve organizasyonu sağlayacağız. Gıda, temizlik ve temel ihtiyaç maddeleri ile ilaç ve diğer sağlık maddeleri için belirlenecek kriterler bakımından sertifikalandırılması için gerekli çalışmaları yapan şahıs, ekip ve kurumların bu çalışmalarını organize edeceğiz. Gıda maddeleri, temizlik ve kozmetik ürünleri, ilaçlar ve diğer ihtiyaç maddeleri hakkında ‘helallik’, ‘temizlik’, ‘sağlığa faydalılık’ ve bunların sertifikalandırılmasının mahiyeti ve esasları hususlarında her türlü araştırmaları yapacağız, yaptıracağız. Bu tür çalışma yapan kişi, kurum ve kuruluşlara danışmanlık yaparak, talep edilmesi halinde mahkemelerde bilirkişi olarak görev yaparak, güvenilir gıda konusunda topluma karşı sosyal sorumluluğumuzu yerine getireceğiz.” açıklamasında bulundu.

Firmalar Uluslararası Güvenilir Gıda Zirvesi’nde ödüllendirilecek
Güvenilir gıda talebinin toplumda her geçen gün arttığına dikkat çeken Uluslararası Güvenilir Gıda Derneği (UGGD) Başkanı Gürbüz, bu konuda Ekonomize Dergisi ile birlikte Uluslararası Güvenilir Gıda Zirvesi’ni de organize ettiklerine dikkat çekti. Birçok bakanlıkla birlikte yüzü aşkın sivil toplum kuruluşunun da destek verdiği zirvede kendi alanında ön plana çıkan firmalara ödül verildiğini vurgulayan Gürbüz, “Her işte olduğu gibi gıdada da işini iyi ve kötü yapanlar var. İşlerini doğru yapan ve güvenilir gıda üreten firmaların, diğerlerine örnek olması ve başarısının artarak sürmesi için desteklenmesi, ödüllendirilmesi gerekiyor. Biz de bu konuda bu yıl Uluslararası Güvenilir Gıda Zirvesi’nin üçüncüsünü tertip ederek, alanında uzman seçici kurul tarafından belirlenecek öncü kişi, kurum ve kuruluşları ödüllendireceğiz.” diye konuştu. Kadir Gürbüz, ödül töreninin 80’in üzerinde yerel kanalda canlı olarak yayınlanacağını sözlerine ekledi.


27.01.2012