Organizasyonlar ve Fuarlar


Basın Bültenleri


E-Bülten Üyeliği


Haberler


Köşe Yazıları


Takvim

Postit


DÖVİZ KURLARI
Döviz bilgileri güncellenmektedir.
TAKVİM
Eylül
19
2021


BASIN ODASI > HABERLER


İzmir Vergide Ankara'yı Geçti

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğlu, kongrede yaptığı konuşmada, dünya nüfusunun her geçen arttığını, tarım arazilerinin ise azaldığını belirterek, tüm tedbirlere rağmen küçülme hızının azaltılmasından öte gidilemediğini bildirdi. Arazileri genişleterek tarımsal ürünleri çoğaltmanın mümkün olmadığını söyleyen Mirmahmutoğlu, "Artık dikey büyüme mecburiyetindeyiz" dedi.

Gıda krizinin yaşandığı dönemde dünyanın buğday stokunun 123 milyon ton, buğday üretiminin ise 607 milyon ton olduğunu kaydeden Mirmahmutoğlu, bu dönemde stok ve üretimin az olması nedeniyle fiyat artışları yaşandığını söyledi. Mirmahmutoğlu, 2010 yılında ise fiyatın kriz yaşanan dönemden de yüksek olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi:

"2010 yılında dünya tarihinde ilk defa stoklar en üst düzeydeydi. 192 milyon ton buğday stoku vardı. Üretimde de en üstteydi. 677 milyon ton, yani 70 milyon ton daha fazla buğday vardı. Buna rağmen buğday fiyatı dünyada yüzde 78 arttı. Neden arttı- Rusya dedi ki 'Benim bazı bölgelerimde rekolteyi değiştiren iklimsel değişiklikler oldu. İhracatı yasaklıyorum' dedi. Rusya'nın zaten dünya ticaretindeki payı 10 milyon ton buğdaydır. Spekülatörler bunu fırsat bildi."

Mirmahmutoğlu, aynı dönemde Türkiye'de buğday fiyatında yüzde 12'lik artış yaşandığına dikkati çekerek, piyasa düzenleme mekanizmasının kurulmasının bunda önemli rol oynadığını kaydetti.


23.02.2012