Organizasyonlar ve Fuarlar


Basın Bültenleri


E-Bülten Üyeliği


Haberler


Köşe Yazıları


Takvim

Postit


DÖVİZ KURLARI
Döviz bilgileri güncellenmektedir.
TAKVİM
Eylül
19
2021


BASIN ODASI > HABERLER


Bingo Ar - Ge Merkezi Açıldı

Bingo 25. Yaş kutlamaları ve AR-GE Merkezi’nin resmi açılışı Hayat Kimya İzmit Tesisleri’nde 6 Nisan 2012 tarihinde düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

T.C Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün himayelerinde, Hayat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Kiğılı ve Hayat Kimya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Başkanı Avni Kiğılı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen törene Hayat Kimya yöneticileri, tedarikçiler, müşteriler ve çalışanlar katıldı.

Hayat Kimya’nın İzmit’te 400 bin metrekare alana kurulu olan üretim tesislerinde düzenlenen törende Avni Kiğılı, Bingo ve Hayat Kimya’nın kilometre taşlarını anlattı:

“1987 yılında Yenibosna’da kurulan deterjan tesisleri grubumuzun hızlı tüketim alanındaki ilk yatırımıdır. Bingo için dönüm noktası demir perde ülkelerinin dağılmasıyla başlayan Rusya ve Orta Asya satışlarıdır.  Daha sonra ihracat piyasalarına daha yakın olmak için ilk yurtdışı tesisimizi Bulgaristan’da kurduk…”


 “Sonrasında Ukrayna ile devam ettik. Ve artık Bingo; Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Moldovya, Orta Asya ve Balkanlarda aranan bir marka olmuştu. Türkiye piyasası bütün çok uluslu markaların bulunduğu bir pazardı. Hayat Kimya’yı ülkemizde sektörün ilk 3 şirketinden biri yapma hedefiyle 1993 yılında tekrar yapılandırdık. Bu yapılanma kısa sürede meyvelerini verdi.  1997 yılında yeni bir sektöre, çocuk bezi ve hijyenik pedlerin bulunduğu kişisel bakım sektörüne adım attık. 1999 yılında şu anda bulunduğumuz İzmit kompleksinin ilk yatırımı olan deterjan tesislerimizin temellerini attık. Bu yatırımımızı 2000 yılında liman yatırımı takip etti. 2001 yılında İkitelli hijyen fabrikamızda yaşadığımız yangından sonra, yine burada 2003 yılında yepyeni bir tesis kurduk. Hijyen fabrikamızı, 2005 yılında kurduğumuz Cezayir deterjan fabrikası, 2006 yılında temizlik kağıdı sektörüne girmemiz, 2007 yılında Cezayir’de kurduğumuz hijyen tesisleri, Bosna Hersek’de yaptığımız selüloz ve çimento kağıdı yatırımı, İran hijyen fabrikası, yüksek depo yatırımı, Mısır hijyen yatırımı ile İran temizlik kağıdı yatırımları izledi.  Bunları Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti temizlik kağıdı yatırımımız takip edecek. Yani durmak yok yola devam. Yeni ve farklı bölgelere yayılmayı hedefliyoruz. Çok yakında yeni yatırım programımızı sizlerle paylaşacağız…”


1987 yılında Bingo olarak 200 bin koli ile başlayan yolculuğun, 2012 sonunda 100 kat artarak 20 milyon koliye ulaşacağını belirten Avni Kiğılı, bugün Türkiye’de her iki evden birinde bir Bingo ürünün bulunduğunu söyledi.


25 yıl evvel deterjan işiyle başlayan Hayat Kimya’nın bugün birçok sektörde, birçok ülkede, üretim ve dağıtım yatırımları olan bir şirket haline geldiğini belirten Avni Kiğılı,  “Elbette bu başarının arkasında, son 9 yıldır hükümetimizin sürdürdüğü istikrarlı ekonomi yönetiminin payı çok büyük. Özellikle Turquality projesi, Dünya markası olma yolculuğumuzdaki en büyük desteklerden biridir.” dedi.


Avni Kiğılı, iki milyar doları aşan cirosu ve 8 bin 400 kişilik mevcut istihdamı ile Hayat Holding’in önümüzdeki 5 yılda 2,5 milyar dolarlık yeni yatırım yapacağının müjdesini verdi.


 
Türkiye’nin temizlik sektöründeki ilk AR-GE Merkezi’ni Hayat Kimya açtı
Hayat Kimya olarak Türkiye'de temizlik sektöründeki ilk AR-GE Merkezi’ni açmanın gururunu yaşadıklarını belirten Avni Kiğılı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Küresel markalarla rekabet ettiğimiz sektörlerde araştırma ve ürün geliştirmenin gerek markalarımıza, gerek şirketimize gerekse ülke ekonomisine sağlayacağı fayda son derece önemlidir. AR-GE merkezimizin Türkiye ve sektörümüz açısından stratejik öneminin ve bize yüklediği sorumluluğun bilincindeyiz. AR-GE merkezimizde Doktor mühendis, yüksek mühendis, mühendis, kimyager ve teknisyen olmak üzere 74 AR-GE personeli çalışmaktadır. Burada, iki yıl önce AR-GE yasası ile AR-GE merkezlerine teşvik sağlayarak, Türkiye’de tüm sektörlere inovatif çalışmaların önünü açan Sayın Bakanımız ve hükümetimize teşekkür ediyoruz…
 09.04.2012