Organizasyonlar ve Fuarlar


Basın Bültenleri


E-Bülten Üyeliği


Haberler


Köşe Yazıları


Takvim

Postit


DÖVİZ KURLARI
Döviz bilgileri güncellenmektedir.
TAKVİM
Eylül
19
2021


BASIN ODASI > KÖŞE YAZILARI


Karadeniz insanının mücadeleciliği SAMMAR’ı doğurdu

Karadeniz insanı bölgenin havasından mı, suyundan mıdır bilinmez birliktelik, mücadele gerektiren hem sosyal hem de ticari olaylarda örnek uygulamalar ile hep öncülük yapmıştır.

Gerzelilerin yapılmak istenen termik santralin çevreye vereceği zarara karşı; İkizderelilerin HES’in çevresel etkilerine direnişleri 2011 yılında Türkiye gündeminde akılda kalan önemli sosyal olaylardır.

2011 yılında sektörümüz ile ilgili gündem yaratan en önemli birliktelik ise TBBF (Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu) 146 üye odasından biri olan Trabzon Bakkallar ve Sebzeciler Odası’nın “Bizim Bakkal” projesi idi. Trabzon gibi “Hızlı Tüketim Ürünleri” perakendeciliğinin az geliştiği bir şehirde 65 şubeye ulaşan projenin bakanlığın da dikkatini çekmeyi de başarması ile “Bakkalları kurtarma projesi”ne örnek model olması mümkün.

Son olarak yerel marketlerimizin çatı örgütü olan TPF’nun (Türkiye Perakendeciler Federasyonu) 12 üye derneğinden biri olan Karadeniz PERDER’in 6 üyesi, 2011’in son gününde açılışını gerçekleştirdikleri SAMMAR (Samsun Grup Marketçiliki A.Ş.) ile Karadeniz insanının mücadeleci ruhu ile yerel perakendecilere de öncülük yaptılar. Karadeniz PERDER’in üst üste iki dönem başkanlığını yapmış olan ve halen TPF Yönetim Kurulu Üyesi olan Bayram Akyüz’ün önderliğinde kurulan SAMMAR A.Ş. çok kısa sürede “Bir hayali gerçekleştirdi”. Bafra Genç Hipermarket’ten Eray Genç, Akyüz Süpermarket’ten Bayram Akyüz, Samsun Mark’tan Faysal Çıblak, Dostlar Market’ten Mülayim Tuğlu, Çelikler Market’ten Veysel Çelik ve Tekkeköy Değişim’den (As-Çağ A.Ş.) Aslan Kutbay’ın “İşbirliği, Güçbirliği” sloganı ile kısa bir süre önce kurduğu SAMMAR A.Ş.’nin Samsunlulara toptan ve perakende satış yapmak için açılan mağazası müşterilerinden yoğun ilgi görüyor.

Samsun göç alarak nüfusun sürekli artıp yeni yerleşim bölgeleri oluşturan bir şehir olarak şubeleşmenin kolay olması nedeni ile uluslar arası ve ulusal bir çok perakendecinin yatırım yaptığı bir şehir. Yani rekabet artarak yoğunlaşıyor. Ancak Samsun’da faaliyet içinde olan tüm yerel üreticilerle birlikte, uluslar arası ve ulusal markaların da dağıtımını yapan yerel distribütör firmaların dahi “İş birliği, güç birliği” sloganı ile yola çıkan bu 6 yerel marketçiye sonuna kadar destek verdiğini Samsun ziyaretim sırasında gördüm. Bu distribütörlerden birinin yöneticisi “Samsun’da yerellerin bu son şansı, umarım iyi değerlendirirler. Bizler bu projeye sonuna kadar destek verdik. Onlar bir hata yapmaz iseler önleri çok açık” dedi.

Karadeniz’de bir çok perakendeciye hizmet eden Şah Elektronik’in sahibi Mehmet Şah, çok kısa sürede hayata geçirilen bu projenin başarısı için büyük emek sarf edenlerden. SAMMAR’ın hem toptan hem de perakende satış yapabilmesi için gerekli alt yapıyı ve farklı uygulamaları destekleyen yazılımı kendi imkanları ile çok kısa sürede başarmış. O da KOSGEB’den hibe kredisi kullanılan projenin önünün açık olduğuna inanıyor.

Mağaza açılışında Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın “Bu tür ortaklıkla kurulacak işletmelere her türlü desteği vereceği” sözü ile SAMMAR A.Ş.’nin kolaylıkla yeni şubeler açabileceğine inanıyorum.

Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Akyüz’ün açılışta, “Biz mücadeleyi seçtik. Çok uluslu firmalar, güzel fiyatlarla mağazalarımıza talip. Fakat biz torunlarımıza ‘Bu sektörü niye onlara peşkeş çektiniz’ dedirtmek istemiyoruz. Burada biz aynı zamanda rakip olan 6 şirketiz. Rakiplerin bir araya gelerek böyle bir şey yapması kolay değil. İnşallah başaracağız. Bu mücadeleyi sürdüreceğiz, gereken neyse yapacağız” sözlerinin gerçekleştiği SAMMAR A.Ş.’nin diğer yerel marketçi dostlarımıza da örnek olmasını diliyorum.

Yazarımızın bu yazısı Retail Türkiye Dergisi’nin Ocak 2012 - 35. sayısında yayınlanmıştır.

Retail Türkiye - İbrahim Bostancıoğlu

28.02.2012